Hava Durumu Tahmini Alınırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Hava durumu ölçümleri, ekseriya hava bilgisi istasyonları aracılığıyla meydana getirilen ölçümlerdir. Bu istasyonlar, hava sıcaklığı, rüzgar takatı ve istikametü, rutubet orantıı, gaz yuvarı tabncı, yağış nicelikı ve türü kadar çeşitli hava koşullarını ölçmek bağırsakin kullanılır.

Hava durumu ölçümleri ekseriya manuel veya otomatik yöntemlerle dokumalır. Manuel ölçümler, hava bilgisi görevlileri aracılığıyla meydana getirilen elle ölçümlerdir. Bu görevliler, ekseriya radyosondaları kullanarak, havanın yüksekliklerine bakarak alev, rutubet ve rüzgar takatı ölçümlerini yaparlar.

Kendiliğinden ölçümler ise, çeşitli sensörler kullanarak meydana getirilen ölçümlerdir. Bu sensörler, hava bilgisi istasyonlarına yerleştirilir ve muayyen aralıklarla hava koşullarını ölçerler. Bu ölçümler daha azca maliyetli ve daha sıkıdır.

Hava durumu ölçümleri, hava bilgisi verilerinin toplanmasını ve çözümleme edilmesini sağlayarak, hava tahminleri ve iklim bileğmeseleikliği çkızılışmaları kadar birokkalı alanda kullanılır. Bu ölçümler, muhtıra hava tahminleri, saf kıran ikazları ve öteki meteorolojik bilgilerin sağlanmasına yardımcı evet.

Hava bilgisi, hava ve iklim olaylarının gözlemi, ölçümü, analizi ve tahmini kadar mevzularla ilgilenen bir ilim dalıdır. Bu alanda çalışkanlık gösteren resmi kurumlar, ülkelerin kendi hükümetleri aracılığıyla yönetilir.
Birokkalı ülkede meteorolojik hizmetler, ulusal müdafaa bakanlıkları veya çevre bakanlıkları aracılığıyla yönetilir. Bu kurumlar, hava bilgisi istasyonlarına, peyk verilerine ve öteki kaynaklara muvasala sağlayarak, hava tahminleri, iklim modelleri ve öteki meteorolojik hizmetleri üretirler.

Millî Hava bilgisi Kurumları, Cihan Hava bilgisi Örgütü (WMO) adlı birleşmiş milletler kuruluşu aracılığıyla tanılamanmaktadır. WMO, cihan çapında meteorolojik hizmetleri koordine buyurmak, hava durumu ve iklim verilerinin standartlaştırılmasını temin etmek ve iklim bileğmeseleikliği ile alakalı araştırmaları isteklendirme buyurmak kadar görevleri yerine getirir.

Kaynak:
hava durumu
hava durumu 15 günlük
tire hava durumu