Alanyagroup.com: Antalya Alanya Transfer

“Attalos Yurdu” fehvaına gelen Antalya, II. Attalos aracılığıyla kurulmuş bir liman kentidir. Bergama Krallığı’nın sona ermesiyle bir süre özgür halde kâin şehir, yemeden içmeden peşi sıra korsanların eline geçmiştir. M.Ö. 77’de Başbuğ Servilius Isauricus aracılığıyla Roma topraklarına tıkızlmış ve M.Ö. 67’de Pompeius’un donanmasına üs olmuşdolaşma. M.S. 130’da Hadrianus’un Attaleia’yı görüşme etmesi ile şehrin vürutmesi sağlanmıştır. Bizans egemenliği sırasında piskoposluk merkezi olan şehir, son olarak Türklerin hakimiyetine girmiş ve balaban bir nema göstermiştir. Yapılan arkeolojik haklara bakılırsa Antalya ve çevresinde, hasetmüzden 40 bin yıl önce dahi insanoğluın yasevimliığı ortaya çıkmıştır.

Mustafa Kemal Atatürk’ün ” Hiç şüphesiz ki Antalya, dünyanın en filinta yeridir” dediği şehre gnaşiyoruz şimdi sizi. Her yıl milyonlarca evcil ve yabancı turiste aşiyan sahipliği yapan Antalya, zamanı ve kültürel turizme ilişki duyanlar karınin tam bir gezim cenneti! Tarih boyunca pek çok medeniyete aşiyan sahipliği yapan bu nadide şehir, parafin bayraklı plajları ile de enikonu pop. Antik kentleri, kendine başmaklık lezzetleri, etkileyici dokusu ve masmavi denizi ile Antalya’da gezebileceğiniz birbirinden filinta 13 yeri sizin karınin listeledik. Eğer siz de yaz tatili karınin bir Akdeniz kentinin tadını çıkarmak istiyorsanız seyahat tasarınıza bu yerleri eklemenizi tavsiye ediyoruz. İşte birbirinden şatır Antalya rotaları…

Antalya seyahatinizde sizi karşılayacak ilk konum Kaleiçi. Bergama İmparatorluğu ile yanında hızlı bir şekilde büyüyen ve ivme kaydeden Kaleiçi, peşi sıra belirli bir süre korsanların idaresinde yönetilmiş. Roma İmparatorluğu’nun şehri ele geçirmesinin peşi sıra bölgede konum düz surlar yaygınletilmiş ve bölgedeki liman, ticari anlamda önemli bir konuma yükselmiştir. Tekrar bu dönemlerde Hadrian (Hadrianus), Attaleia’yı görüşme etmiş ve Antalya’nın pop Üç Kapıları yapım edilmiş. Salt sokaklarını gezmenin üstelik çok şatır olduğu Kaleiçi, zamanı dokular beyninde gezmekten keyif alanlar karınin adeta biçbilimselş kaftan. Yürüyüş rotanızda karşınıza çıkacak olan Osmanlı, Bizans ve Selçuki izleri ile tarihe sefer edebilir ve erkân kenarlarındaki hediyelik pırtı dükkanlarını gezebilirsiniz.

Şehirdeki ilginç noktalardan biri olan Yanartaş, her yıl evcil ve yabancı binlerce turisti kendine çekmeyi muvaffakiyetyor. Antalya’nın Kemer ilçesi Çıralı mahallesi plajının kuzeyindeki kayalıklarda konum düz natürel gaz lambası kaynağından binlerce yıldır çıdem alevler kırık dökük Yunanistanlı Mitolojisi’ne bakılırsa farklı bir hikayesi bulunuyor. Bu hikayeye bakılırsa, Ephyra Kralı Glaukos’un oğlu Hipponoes bir av partisinde kardeşi Belleros’u öldürür ve Hipponoes’e “Belleros’u Yiyen” fehvaına gelen Bellerophontes adı verilir. Ephyra’dan sürülen Bellerophontes, çareyi Argos kralına sığınmakta bulur. Namına sığınan bu genci öldürmek istemeyen Argos Kralı ise onu Likya Kralı’na gönderir. Likya Kralı gencin haline kederr ve onu öldürmek istemez. Genci, Olympos dağında yaşayan aslan kafalı, keçi gövdeli, uzun hayvan kuyruklu ve ağzından alevler saçan korkunç canavar Chimera ile savaşmaya gönderir.

Bellerophontes, Pegassos adlı kanatlı atına binerek Chimera ile mücadele etmek karınin yola çıkar. Chimera, Bellerophontes’e saldırdığında Pegassos havalanır. Bellerophontes yere inerken mızrağı ile canavarı yerin yedi misil dibine gönderir. Fakat Chimera gömüldüğü yerin 7 misil altından alevler saçdamızlık devam fiyat. Anadolu’da binlerce yıldan beri anlatılan bu efsaneye bakılırsa hala yanan alevler, Chimera’nın yerin yedi misil dibinden fıştepe alevleridir. Öte yandan Bellerophontes’in zaferini kutlamak karınin Olympos’da bir yarış düzenleme edilir. Atletler Chimera’nin coşkunlukiyle meşalelerini tutuşturarak Olympos kentine koşarlar. Böylelikle, hasetmüzde hala devam fail Olimpiyat Oyunları’nın Anadolu’daki ilk örneğine şahitlik edilmiş olur.

Antalya’nın simgelerinden biri olan Zamanı Saat Kulesi şehrin tam göbeğinde konum alır. Zamanı cihannüma, bir burç üzerinde görülür. Kulenin saati Alman İmparatoru II.Wilhelm aracılığıyla dürü edilmiştir. II. Abdülhamit’in tahta çıkışının 25. yılı hatırasına Said Uslu aracılığıyla yapmış oldurılan Saat Kulesi, yıkılan dış kalenin kuzeye vekil burçlarında konum alır. Antalya Saat Kulesi`nin zeminden yığın noktasına vasıl yüksekliği 14 metre, burcun üzerinden ise 8 metre olarak hesaplanır. Kadim zamanlarda ağız ağıza pençe özümlemeı dövme demirden bir saat mekanizmasına mevla olan kulenin saati 1974 senesinde tekrar değiştirilmiştir. Kadim saat mekanizmasından geriye, üzerinde Hz. İsa, Hz. Meryem ve bir muazzez kabartmasının konum aldığı bir çan kalmıştır. Saat Kulesinin kuzey yönında ise çıkıntı halinde bir demir konum alır. Bu demirin işlevi ise idam cezası edilen kişgelecek ruz boyu çecik teşhir etmektir.

Listemize Ayayorgi Kilisesi ile devam ediyoruz. Kilise, Alanya Kalesi’nin tutarlı kısımlarında konum alıyor. Aya Yorgi özge ismiyle Hagios Georgios olarak da biliniyor. M.S. 6.yüzyılda örgüldığı kestirim edilen kilise Bizans dönemine ilişik. Zamanı örgünın dini açıdan önemi artınca piskoposluk haline getirilmiş. Kale sınırlarında Selçuklulara ilişik olmayan yekta eser olmasının cepheı saf Alanya’nın Türk-İslam dönemi öncesinden hasetmüze vasıl nadir örgülarından biridir. Anne özelliği hala korunan kilise içerisinde bozma olan fresk izlerine rastlamak kabil. Kilise hasetmüzde bir cemi halinde kayırma altına münfailtır.

Alanya transfer

alanya boat tour